دانشكده علوم حدیث، یكی از مؤسسات آموزش عالی غیردولتی- غیرانتفاعی است كه از سال 1378 با مجوز رسمی شورای عالی انقلاب فرهنگی، در جوار حرم حضرت عبدالعظیم علیه السّلام فعالیت آموزشی خود را آغازكرده است. ضمناً دانشكده علوم حدیث قم از سال 1384 فعالیت خود را آغاز كرد.

اهداف دانشكده:
با توجه به نقش اساسی احادیث پیشوایان معصوم در شناخت معارف اصیل اسلامی و دستورالعمل‌های نجات‌بخش و سعادت‌آفرین این دین آسمانی، دانشكده علوم حدیث با اصل قراردادن آموزش علوم حدیث، اهداف بلندی را پي‌گیری مي‌كند كه از آن جمله مي‌توان به این موارد اشاره كرد:
1- ارتقاء سطح فرهنگ و دانش جامعه
2- تأمین نیروی انسانی متخصص موردنیاز كشور
3- ایجاد زمینه مناسب برای فعالیت همه جانبه مردم در امر گسترش و اعتلای دانش كشور

دوره‌های آموزشی:
1- مقطع كارشناسی 2- مقطع كارشناسی ارشد 3- مقطع دكتری 4- دوره‌ های آموزش الكترونیكی

1- مقطع كارشناسی(رشته علوم حدیث):
از سال 1378، اولین دوره از دانشجویان دانشكده از طریق آزمون سراسری دانشگاه‌ها وارد مقطع كارشناسی دانشكده شدند و با تلاش‌های فراوان مسئولان، اساتید و دانشجویان این دانشكده هر ساله فارغ‌التحصیلان این مقطع، با موفقیت چشم‌گیری در آزمون كارشناسی ارشد دانشگاه‌ها مي‌درخشند و اكثر رتبه‌های برتر رشته علوم قرآن و حدیث سراسر كشور را به خود اختصاص مي‌دهند.
1-1- واحدهای درسی مقطع كارشناسی علوم حدیث
این مقطع درسی 135 واحد است كه مهمترین عناوین آنها به شرح زیر است:
الف) دروس عمومی 11 واحد (شامل: فارسی، زبان خارجی، تربیت بدنی و...)‌
ب ) دروس پایه 74 واحد (شامل: اخلاق، تفسیر قرآن، تجوید قرآن، تاریخ عصر بعثت، تاریخ تشیع،‌كلام و عقاید، صرف و نحو عربی، مكالمه عربی و...)
ج ) دروس تخصصی 50 واحد (شامل: تاریخ حدیث شیعه، اصطلاحات حدیثی، آشنایی با علم رجال، مبانی فهم حدیث، مستشرقان و حدیث و...)
1-2- شیوه پذیرش مقطع كارشناسی علوم حدیث:
این دانشكده در حال حاضر در مقطع كارشناسی رشته علوم حدیث از میان داوطلبان آزمون سراسری در گروههای آزمایشی 1، 2و 3 به شیوه متمركز دانشجو مي‌پذیرد. شایان ذكر است كه سازمان سنجش آموزش كشور، اسامی پذیرفته‌شدگان این دانشكده را همراه با پذیرفته‌شدگان دیگر مراكز آموزش عالی، در نیمه شهریورماه هر سال اعلام خواهد كرد.

2- مقطع كارشناسی ارشد:
دانشكده در سال 1382 مجوز جذب دانشجو در مقطع كارشناسی ارشد را دریافت كرد. دانشكده طی چند دوره در گرایشهای تفسیر اثری، كلام و عقاید و نهج‌البلاغه دانشجو پذیرفته است. همچنین كار طراحی و كسب مجوزهای لازم برای گرایشهای دیگر در حال پیگیری و اقدام است.
2-1- واحدهای درسی مقطع كارشناسی ارشد علوم حدیث
دروس این مقطع در 28 واحد درسی و 4 واحد پایان‌نامه تنظیم شده است. علاوه بر این دانشجویان موظف‌اند دروس پیش‌نیاز را نیز بگذرانند.
برخی از واحدهای درسی دوره كارشناسی ارشد عبارتند از:
الف) گرایش تفسیر اثری: (شامل: روش‌شناسی تفسیر اثری، آسیب‌شناسی روایات تفسیری، قرآن و روایات اهل بیت علیه السّلام، تفسیر موضوعی و...)‌
ب ) گرایش كلام و عقاید اسلامی: (شامل : حوزه‌ها و مكاتب حدیثی، كتابشناسی احادیث اعتقادی، علم كلام، علم و معرفت در قرآن و حدیث و...)‌
ج ) گرایش نهج‌البلاغه: (شامل :‌رابطه نهج‌البلاغه با قرآن، عرفان و دعا در نهج‌البلاغه، مباحث اعتقادی در نهج‌البلاغه، اخلاق و تربیت و...)‌
2-2- شیوه پذیرش دانشجو در مقطع كارشناسی ارشد علوم حدیث (گرایشهای تفسیر اثری، كلام و عقاید، نهج‌البلاغه)
علاقمندان به تحصیل لازم است ابتدا در آزمون ورودی تحصیلات تكمیلی رشته علوم قرآن و حدیث شركت كنند و پس از اعلام نتایج اولیه، در صورت مجاز بودن به تعیین رشته، مي‌توانند با درج كد مربوطه به هریك از گرایشها، این دانشكده را نیز انتخاب كنند. آنگاه اسامی كسانی كه امتیاز لازم را به دست آورده باشند تا چندبرابر ظرفیت از سوی سازمان سنجش آموزش كشور دانشكده اعلام مي‌شود و پس از شركت این افراد در مصاحبه علمی و عمومی، حائزان شرایط، به سازمان سنجش معرفی مي‌شوند و متناسب با رتبه علمی و انتخاب رشته محل داوطلبان، پذیرفته‌شدگان نهایی به این دانشكده معرفی خواهندشد.
ضمناً طلاب واجد شرایط، نیز مي‌توانند پس از موفقیت در آزمون اختصاصی در یكی از گرایشهای رشته علوم حدیث ادامه تحصیل دهند.

3- مقطع دكتری (دانشجویان مقطع دكترا در دانشكده علوم حدیث قم مشغول به تحصیل خواهندشد.):
دانشكده پس از اخذ مجوز اجرای مقطع دكتری از سال 85 در رشته مدرسی معارف اسلامی گرایش قرآن و متون دانشجو پذیرفته است، همچنین طراحی و اخذ مجوزهای لازم برای مقطع دكتری گرایش‌های رشته علوم حدیث در حال پیگیری است.

4- آموزشهای الكترونیكی (مجازی):
دانشكده علوم حدیث در كنار موفقیتهای درخشانی كه در بخش آموزش حضوری به دست آورده، این توفیق را داشته است كه به عنوان یكی از مراكز پیشتاز دانشگاهی در زمینة آموزش الكترونیكی، با استفاده از شبكة اینترنت، امكان بهره‌گیری از آموزشهای خود را برای گروه بیشتری از مشتاقان فراهم سازد. برنامة اصلی این طرح، ارائة تمامی دروس مصوب رشتة دانشگاهی علوم حدیث به صورت غیرحضوری(مجازی) و اعطای مدرك رسمی به دانش‌آموختگانی است كه بتوانند این دوره را با موفقیت و بازده بالای علمی پشت سر بگذارند.
یكی از شیوه‌های نوین و كارآمد برای گسترش آموزش و ایجاد امكان فراگیری برای همة مشتاقان، در هر زمان و از هر مكان، بهره‌گیری از امكانات و مزایای شبكة اینترنت و آموزش الكترونیكی است. با توجه به اهداف دانشكده و لزوم بهره‌گیری از ابزارهای نوین ارتباطی و آموزشی در عرصة آموزش علوم و معارف اسلامی، این دانشكده از سال 1381 به صورت متمركز كار مطالعه و برنامه‌ریزی در این زمینه را آغاز كرد و به لطف خداوند متعال و عنایت اهل بیت(علیهم‌السلام)، پیش از سایر مراكز دانشگاهی كشور، اولین دورة الكترونیكی خود را از تابستان 1383 در شبكة جهانی اینترنت ارائه نمود.
4-1- دوره های رسمی و آزاد:
با راه‌اندازی آموزشهای الكترونیكی (مجازی) فرصتی استثنایی در اختیار مشتاقان فراگیری علوم اسلامی و داوطلبان تحصیلات دانشگاهی قرار گرفته است. همة علاقمندان مي‌توانند هر نقطه از جهان و در هر ساعت از شبانه‌روز با مراجعه به پایگاه اینترنتی دانشكده پس از ثبت‌نام، از امكانات و دروس آن استفاده كنند. این برنامه‌ها از طریق دوره‌های رسمی و دوره‌های آزاد ارائه مي‌شود. دوره‌های رسمی كه همراه با مدرك مورد تایید وزارت علوم است، شرایط و مقررات خاص خود را دارد؛ اما علاقمندانی كه بخواهند بدون رعایت مقررات و شرایط دوره‌های رسمی از همه یا بخشی از دروس استفاده نمایند مي‌توانند در دوره‌های آزادی كه در هر ترم تحصیلی برگزار مي‌شود شركت كنند.
مشتاقان فراگیری علوم اسلامی مي‌توانند از همه نقاط جهان با مراجعه به پایگاه http://vu.hadith.ac.ir دروس مزبور را به صورت مجازی بگذرانند.

امكانات و مزایای دانشكده علوم حدیث:
ساختمان دانشكده با زیربنای بیست هزار متر مربع در جوار حرم مطهر حضرت عبدالعظیم علیه السّلام در شهرری احداث شده و فضاهای آموزشی، پژوهشی، اداری و رفاهی موردنیاز در آن پیش‌بینی شده است.
- برخورداری از فضای مناسب آموزشی
- امكانات كمك آموزشی از قبیل مركز رایانه و آزمایشگاه زبان
- بهره‌گیری از برنامه‌های متنوع آموزشی و پژوهشی با استفاده از اساتید مجرب
- كتابخانه‌های علوم قرآنی و تاریخ اسلام
- كتابخانه تخصصی علوم حدیث با ظرفیت 250 هزار جلد كتاب
- تالارهای مطالعه جداگانه برای برادران و خواهران
- مركز اطلاع‌رسانی و اینترنت
- مركز نجوم و ستاره‌شناسی (شامل رصدخانه و آسمان‌نما)
- تالارهای اجتماعات
- مجموعه ورزشی (شامل استخر، سونا، سالن بدنسازی و...)
- سالن غذاخوری

نشانی دانشكده علوم حدیث
تهران، شهرری ، جنب حرم مطهر حضرت عبدالعظیم علیه السّلام، صندوق پستی:‌ 477-18735
تلفن: 6-55952524-021 دورنگار: 55952385-021
پست الكترونیك: info@hadith.ac.ir
نشانی در اینترنت: www.hadith.ac.ir


نشانی دانشكده علوم حدیث قم:
قم، میدان 72 تن، بزرگراه امام علی(ع) (كمربندی قم-كاشان)، كیلومتر 6، مؤسسه علمی، فرهنگی دارالحدیث، دانشكده علوم حدیث قم، صندوق پستی: 1139-37195

تلفن: 71766-0251 دورنگار: 7785045-0251
آدرس سایت دانشكده قم: www.qom.hadith.ac.ir
پســـت الكتــرونیــكی: info@qom.hadith.ac.ir